IFO bekræfter blød tendens i tysk økonomi
De netop offentliggjorte tal for det tyske industribarometer IFO bekræfter den overordnede bløde tendens fra tysk økonomi aktuelt, som morgenens PMI tal også viste.
IFO viser dog et klart fald i den aktuelle vurdering af situationen, mens PMI viste bedring i produktionen. Forventningsindekset i IFO var uændret og ligger på de svageste niveauer i en årrække.
Generelt ikke meget opløftende i dagens tal fra tysk økonomi.
Frederik Engholm
Chefstrateg: Beskriver og definerer de store linjer i global økonomi og investeringsforhold. Herunder Nykredits holdning til investering, rente-, valuta- og aktiemarkedet.
Relaterede Artikler
Nyt nationalregnskab peger også på stor vækstopblomstring i 3. kvartal
Væksten landede på 2,2% fra 2. til 3. kvartal. Det viser et netop offentliggjort nationalregnskab fra Danmarks Statistik.
Beskæftigelsesfremgangen bøjede lidt af i oktober – men er stadigvæk bundsolid
Lønmodtagerbeskæftigelsen steg med 3500 i oktober. Det viser netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik. Til sammenligning steg lønmodtagerbeskæftigelsen med 5100 i september.
ECB holder renten fast
ECB besluttede på dagens møde at holde renten fast på 2%. Det var der nu heller ikke på forhånd nogen reel tvivl om.