*c-questionc question887625C2-7BF1-4000-B4A3-B26DC9267EA1@3x2F9E87B5-5CC3-4957-855A-0368FBC07B2C@1xGroup 13-Group 13-Group 13+Group 13+c-questionflag-enStroke 1Stroke 1
Artikel Økonomiske analyser |

Efter travl januar faldt antallet lånetilbud i februar - trods corona-frygt og rentefald

Med lige under 23.000 lånetilbud sendt ud til kunderne i februar fik rådgiverne i pengeinstitutterne lidt pusterum efter en travl start på 2020.

Antallet af lånetilbud nåede op på 37.000 i januar. Faldende renter gør dog sit til, at niveauet af afgivne tilbud her de første to måneder i 2020 ligger højere end samme tid sidste år, der var et konverteringsår af de helt store. Og vi skal helt tilbage til 2015, hvor danskerne også flittigt konverterede deres fastforrentede boliglån, for at finde flere lånetilbud i februar måned. Der er altså stadig godt gang i låneomlægningerne. Det viser nye tal fra FinansDanmark her til morgen.

Vi forventer, at endnu flere boligejere med fx et 2%-lån vil konverteres til 0,5%-lånet (der i de seneste dage har danset på begge sider af kurs 98), så længe renterne er så lave, som vi har set efter rentefaldet tog til fra midten af februar. En øget konverteringslyst vil helt naturligt give øget travlhed i pengeinstitutterne med at sende nye lånetilbud frem mod opsigelsesfristen ved udgangen af april. Bare i Totalkredit har vi i omegnen af 65.000 kunder med et 2%-lån, der har en restgæld af en størrelse, som gør en konvertering til et 0,5% meget interessant. Fordelen for den enkelte afhænger dog af mange andre forhold end størrelsen på restgælden, hvor en af de vigtigste er boligejerens tidshorisont i boligen.

Faldet i antal lånetilbud i februar følger normalt mønster
Udgangen af januar var frist for at opsige sit lån for de boligejere, der ønskede at konvertere deres fastforrentede lån senest til 1. april. Det er derfor på ingen måde usædvanligt, at der er gang i produktionen af lånetilbud lige op til fristen, mens vi her i februar ser en efterfølgende nedgang. I februar er der stadig lang tid til opsigelsesfristen ved udgangen af april, og mange danskere er på en uges vinterferie i februar. Så selvom renten er fortsat med at falde igennem februar, har danskerne helt naturligt mindre fokus på deres konverteringsmuligheder.

Sune Malthe-Thagaard

Chefanalytiker i Totalkredit: Rådgiver og inspirerer danskerne om lånefinansiering ud fra det aktuelle renteniveau og relevante realkreditprodukter.

Relaterede Artikler