*c-questionc question887625C2-7BF1-4000-B4A3-B26DC9267EA1@3x2F9E87B5-5CC3-4957-855A-0368FBC07B2C@1xGroup 13-Group 13-Group 13+Group 13+c-questionflag-enStroke 1Stroke 1
Dansk økonomi
Artikel Økonomiske analyser | 1 min

Marginal stigning i inflationen – men god grund til at være optimistisk omkring inflationen på trods af at handelskrigen raser

Dansk inflation landede på 1,6% i maj. Det viser netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik. Til sammenligning landede inflationen på 1,5% i april.

Dagen måling er lidt en overraskelse i forhold til Nykredits egen prognose, der viste et fald i inflationen på den korte bane. Men målingen ændrer ikke på, at der simpelthen ikke meget inflationspres i øjeblikket. Energipriserne er faldet oven på den bølge af usikkerhed, der har ramt verdensøkonomien, efter Trump er kommet til magten. Og forbliver energipriserne på de nuværende niveauer, så er det svært at se inflationen blusse meget op på den korte bane.

Selvom inflationen er lav, så føler danskerne stadigvæk at priserne stiger i et højt tempo. Det ses blandt andet i forbrugertillidstallene, hvor både den oplevede aktuelle og ventede inflation ligger relativt højt. En del af forklaringen er formentlig, at fødevarepriserne fortsat stiger i et ret højt tempo. I maj var fødevarer og ikke-alkoholiske drikke 5,2% dyrere end samme måned sidste år. Og det er netop de priser, som vi kender rigtig godt, og derfor er opmærksomme på stiger. Vi glemmer så, at fx tøjpriserne faktisk er faldet det sidste år.

I Nykredit tror vi, at der er god grund til at være optimistisk omkring inflationen, på trods af at handelskrigen raser. For selvom handelskrigen langt fra er overstået - og amerikanske varer meget vel kan blive ramt af højere toldsatser, når EU svarer igen på Trumps mangfoldige toldangreb - så er det formentlig ikke nok at få det samlede prisniveau til at stige. For handelskrigen trækker også ned i aktiviteten i verdensøkonomien, hvilket fjerner prispresset andre steder. Så i Nykredit venter vi en gennemsnitlig inflation et stykke under 2% både i år og næste år.

Palle Sørensen

Cheføkonom i Nykredit

Beskriver og definerer de store linjer i dansk økonomi. Nykredits cheføkonom er en aktiv stemme i samfundsdebatten ligesom cheføkonomen forholder sig til politiske rammebetingelser.

Relaterede Artikler