*c-questionc question887625C2-7BF1-4000-B4A3-B26DC9267EA1@3x2F9E87B5-5CC3-4957-855A-0368FBC07B2C@1xGroup 13-Group 13-Group 13+Group 13+c-questionflag-enStroke 1Stroke 1
Beskæftigelse
Artikel Økonomiske analyser |

Beskæftigelsesfremgangen fortsætter på trods af vigende aktivitet

Den danske lønmodtagerbeskæftigelse steg med 3600 i august. Det viser netop offentliggjorte tal fra Danmark Statistik. Til sammenligning steg beskæftigelsen med også 3600 i juli.

Den danske beskæftigelse har modsat dansk BNP vist fine takter i år. Stigningstakten er dog generelt kommet lidt ned i gear hen over året.

Den relativt robuste udvikling i beskæftigelsen skyldes blandt andet, at tilbagegangen i dansk BNP i stort omfang skyldes tilbagegang i den samlede medicinalproduktion. Og lige netop medicinalprodukter kræver relativt få hænder blandt fordi store dele af produktionen ligger i udlandet.

Fyringerne i Novo Nordisk vil formentlig kunne ses i tallene om et par måneder, når vi får beskæftigelsestal for oktober måned. Overordnet ventes fremgangen i beskæftigelsen at blive erstattet af en flad udvikling de kommende år.

Palle Sørensen

Cheføkonom i Nykredit

Beskriver og definerer de store linjer i dansk økonomi. Nykredits cheføkonom er en aktiv stemme i samfundsdebatten ligesom cheføkonomen forholder sig til politiske rammebetingelser.

Relaterede Artikler