Inflationen i eurozonen falder tilbage til 2%
Inflationen i eurozonen faldt i december til 2,0% fra 2,1% i november. Således er vi tilbage på ECB’s målsætning efter at have ligget over de foregående 3 måneder.
Med tanke på de seneste dages svage inflationsmålinger fra regionen – ikke mindst fra Tyskland, hvor inflationen faldt 0,6 procentpoint i december – så så vi en relativ pæn sandsynlighed for en lavere måling i dag.
Og kigger vi frem mod inflationstallene for de kommende måneder, så tyder meget på at vi skal længere ned og i øvrigt ligge under 2% langt det meste af året, medmindre der pludselig kommer et større chok til energipriserne.
Det ændrer dog ikke på at ECB lige nu virker fast besluttede på at holde renten fast, også selvom den deler forventningen om svag inflation i 2026. Den venter dog, at den underliggende inflation gradvis kravler op i 2027 og 2028.
Dagens tal viste desuden et lille fald i serviceprisinflationen, som trods faldet fra 3,5% til 3,4% i december stadig ligger ganske højt. Kerneinflationen faldt i december fra 2,4% til 2,3% i december.
Frederik Engholm
Chefstrateg i Nykredit
Relaterede Artikler
Nyt nationalregnskab peger også på stor vækstopblomstring i 3. kvartal
Beskæftigelsesfremgangen bøjede lidt af i oktober – men er stadigvæk bundsolid