Krigen i Ukraine får danskernes humør helt ned i kulkælderen
Forbrugertilliden er faldet markant og landede helt nede på -14,4 i marts mod -3,2 i februar. Det er det laveste niveau siden oktober 2008 – og vel at mærke lavere end da coronapandemien ramte os i foråret 2020. Det viser netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik.

- Krigen i Ukraine har smittet markant af på danskernes syn på økonomien. Det er helt naturligt for udsigterne er markant forværret den seneste måned. Senest har både Finansministeriet og Nationalbanken skruet kraftigt ned for vækstudsigterne i år og samtidig skruet forventningen til inflationen i vejret.
- Det er selvfølgelig en meget uheldig kombination. For ikke nok med at flere danskere (end tidligere ventet) står til at skulle vinke farvel til deres job, så rækker pengene ikke så langt, når vi er nede i dagligvarebutikken eller ved tankstationen, da inflationen udhuler vores købekraft. Læg dertil den bølge af usikkerhed, som krisen har affødt, og så har man grundlaget for det markant fald i forbrugertilliden, som vi har set i dag.
- Danskerne var i forvejen ramt af voldsomme prisstigninger, hvilket er særligt problematisk når danskernes lønninger ikke ser ud til at kunne følge med. Mange danskere oplever derfor, at deres rådighedsbeløb falder i øjeblikket. Og oven i købet så ventes inflationen at stige markant de kommende måneder på grund af de voldsomme prisstigninger på energi, fødevarer og råvarer, som vi har set i kølvandet på den russiske invasion. Det er med til at trække forbrugertilliden ned.
- Den faldende forbrugertillid vil formentlig lægge en dæmper på privatforbruget de kommende måneder. Det kan være at nogle danskere udskyder bilkøbet eller venter med at booke årets sommerferie. I sidste ende betyder det lavere omsætninger i danske virksomheder og dermed lavere vækst.

Palle Sørensen
Cheføkonom: Beskriver og definerer de store linjer i dansk økonomi. Nykredits cheføkonom er en aktiv stemme i samfundsdebatten ligesom cheføkonomen forholder sig til politiske rammebetingelser.
Relaterede Artikler

Trump fyrer centralbankmedlem

Udsigt til lavere vækst herhjemme
