
Er man i tvivl om, hvorvidt det går godt i dansk økonomi? Så bare kig på beskæftigelsen
Lønmodtagerbeskæftigelsen steg igen i marts, hvor yderligere 2600 personer kom i job. I marts var der således 3.016.400 lønmodtagere. Det viser dagens tal fra Danmarks Statistik.

Beskæftigelsen kender kun en vej i øjeblikket, og det er opad. Til trods for at det seneste nationalregnskab viste en noget nær katastrofal udvikling i aktiviteten i dansk økonomi i 1. kvartal. Forklaringen er nok, at nationalregnskabet af tekniske årsager tegner et alt for dysters billede i forhold til virkeligheden – det er i hvert fald vores bedste bud.
Danske produkter og services er i høj kurs både herhjemme og i udlandet. Medicinalindustrien står i en ekstraordinært god situation. Det presser beskæftigelsen lidt op både direkte og indirekte i andre erhverv. Men mere vigtigt er formentlig den indenlandske efterspørgsel. Privatforbruget har udviklet sig ganske pænt den seneste tid, hvis vi lige ser bort fra de få bilkøb i starten af året. Det trækker beskæftigelsen op.
Udsigterne er relativt fornuftige. Danskernes lønninger stiger i et højt tempo, og inflationen er lav. Det giver mere luft i budgettet – og endnu større privatforbrug fremadrettet. Samtidig peger meget på, at medicinalindustrien kan blive ved med at levere et usædvanligt stort bidrag til beskæftigelsen den kommende tid.
Nykredits bedste bud er, at beskæftigelsen fortsætter med at stige de kommende kvartaler, om end i et mere behersket tempo.

Relaterede Artikler

Arbejdsmarkedet i topform inden Trump indledte handelskrigen mod Europa

Milliarder af danskeres egne penge på vej retur – sådan får du dem mest ud af dem
