*c-questionc question887625C2-7BF1-4000-B4A3-B26DC9267EA1@3x2F9E87B5-5CC3-4957-855A-0368FBC07B2C@1xGroup 13-Group 13-Group 13+Group 13+c-questionflag-enStroke 1Stroke 1
Artikel Økonomiske analyser |

Amerikansk inflation stiger igen, men mindre end ventet

Endelig kom de amerikanske inflationstal, som er blevet forsinket halvanden uge pga. nedlukningen af dele af den offentlig sektor i USA.

Dagens tal viser en stigning i inflationen i september fra 2,9% til 3,0% å/å  - lidt under forventningen på 3,1%.

Samtidig falder kerneinflationen fra 3,1% til 3,0% - også under forventningen.

Under overfladen så er det primært energi, som trækker op i september, og det skyldes særligt udviklingen i olie-/benzinprisen sidste efterår – altså såkaldte basiseffekter.

Effekten fra toldforhøjelser viser sig mere og mere, selvom de på ingen måde er overvældende. Værktøj, beklædning, møbler og legetøj/sportsudstyr/elektronik viser et skifte i prisudviklingen siden foråret. Og ser man på varer eksklusiv fødevarer og energi under et, så er der generelt en stigende tendens. Udviklingen i bilpriserne trodser dog den tendens.

Til gengæld tager serviceprisinflationen igen lidt af, efter nogle måneder hvor den nedadrettede udvikling var standset. Serviceprisudviklingen (ex energi) er dog stadig forhøjet og inflationen ligger i september på 3,5% å/å (mod 3,6% i august, men 3,5% i maj). Den lidt lavere inflation i servicepriserne vil give Federal Reserve en bekymring mindre.

Dagens rapport ændrer ikke på, at det er så godt som sikkert, at Federal Reserve sænke renten i næste uge – og at det bliver en rentenedsættelse på 0,25 procentpoint.

Frederik Engholm

Chefstrateg i Nykredit

Ekspert i global økonomi, politik og markeder. Oversætter globale begivenheder til danskerne og viser, hvordan de navigerer sikkert gennem kapitalmarkedernes konstante turbulens.

Relaterede Artikler