Priserne på huse, lejligheder og sommerhuse fortsatte op i november
Boligsiden har netop offentliggjort tal for prisudviklingen på boliger i november.

Tallene viser, at prisen på et dansk parcel- eller rækkehus fortsætter med at stige, og at huspriserne på landsplan i årets første 11 måneder lå 2,8% højere end i samme periode i 2018. Det er fortsat pænt, men dog lavere prisvækst end vi har set i de senere år.
Det går fortsat godt på boligmarkedet. Mange husnøgler skifter ejer, og priserne på huse er i 2019 steget i 89 af landets 98 kommuner. At boligmarkedet har det godt, skyldes at det endnu går godt i dansk økonomi. Mange danskere har fast arbejde, og oplever samtidig indkomstfremgang. Sammen med de lave renter giver det mange danske familier mulighed for at opgradere huset eller blive husejere for første gang. Det er hovedforklaringerne bag den fortsatte prisfremgang på huse. Priserne har dog ikke længere så megen fart på som i 2017 og 2018, hvor huspriserne steg med mere end 4%, hvilket er noget højere end de 2,8%, som huspriserne i 2019 indtil videre er steget med.
Der er flere faktorer, som gør, at toppen er taget af boligprisstigningerne i forhold til for få år siden. Fremgangen på boligmarkedet drives nu i højere grad af boligsalg i provinsen, hvor prispresset er lavere. På boligmarkedet uden for de største byer er der simpelthen flere huse at vælge imellem for køberne, liggetiderne er højere, og det giver køberne gode kort på hånden og holder strammere snor i priserne. Når aktiviteten på boligmarkedet flytter fra storbyerne og ud i provinsen, så trykker det helt naturligt prisvæksten ned, selvom antallet af hushandler fortsat ligger på højt niveau.
Priserne på ejerlejligheder stiger også. På landsplan er ejerlejlighedspriserne i de første 11 måneder af 2019 steget med 1,6%. For landsdelen Byen København er der dog tale om et lille prisfald på 0,3% i årets første 11 måneder sammenlignet med samme periode i 2018.Prisstigningerne på landsplan dækker over m2-priser, som bevæger sig sidelæns eller falder i de største byer som København, Aarhus og Aalborg, mens der er godt fart og pæne prisstigninger på ejerlejligheder i stort set alle provinsbyerne. I byer som Vejle, Roskilde og Lyngby er der skudt mange nye ejerlejligheder op de senere år, og selvom de allerstørste byer typisk løber med omtalen, når vi taler ejerlejligheder, så er det altså nu de mindre byer, der har prisførertrøjen på.
Siden starten af 2018 er farten på ejerlejlighedsmarkedet i de største byer aftaget gevaldigt, og vi ser ikke længere de tocifrede vækstrater i priserne.Priserne er dog kun faldet en smule og de seneste fire måneder har der igen været prisstigninger på ejerlejligheder i København, hvilket helt nærliggende kan kobles til det rentefald som fandt sted hen over sommeren.Selvom priserne har højt niveau, så er der fortsat købere, som har råd til at købe i København- det er købere der eksempelvis har stor friværdi med sig fra salg af en anden bolig eller par med pæne indkomster, som køber deres første ejerlejlighed. Det er de lave renter, den høje beskæftigelse og stigende indkomster, som sikrer at der fortsat sælges en god portion lejligheder i de store byer.
Det er fortsat rigtig gode tider op sommerhusmarkedet, og 2019 vil have det største sommerhussalg i årene efter Finanskrisen. Priserne er i de første 11 måneder af 2019 øget med 3,3% i sammenligning med samme periode i 2018. Det er pænt, men ikke pragende. Ligesom med hussalget og ejerlejlighedssalget, så drives salget af sommerhuse nu i højere grad af salg i Jylland, på Fyn og i knap så dyre områder på Sjælland som tidligere. I de områder er der også typisk et langt større udbud af huse til salg og det lægger derfor en dæmper på prisudviklingen på landsplan.
Det er bemærkelsesværdigt, at sommerhuspriserne fortsat stiger med høj fart i landets dyreste sommerhuskommune, Helsingør. I årets første måneder er sommerhuspriserne i dér steget 7,5% fra et i forvejen højt niveau. I Helsingør koster et sommerhus ofte markant mere end et gennemsnitligt parcelhus i hovedparten af landets kommuner. Købere af sommerhuse i de dyreste områder af Nordsjælland kommer typisk fra områder hvor helårshusene er endnu mere bekostelige og hvor prisstigningerne de senere år har opbygget store friværdier, der kan sættes i spil ved sommerhuskøb. I kobling med de lave renter og muligheden for at finansiere købet med op til 75% realkreditbelåning sikrer fortsat mange købere.

Mira Lie Nielsen
Boligøkonom: Rådgiver og inspirerer boligejerne om boligfinansiering, boligpriser og udviklingen på boligmarkedet.
Relaterede Artikler

Trump fyrer centralbankmedlem

Udsigt til lavere vækst herhjemme
